Raşit DURMAZ

 30 yılldır develer ile uğraşmaktayım; 15 yıldır deve sütü sağımı yapmakta ve çeşitli ülkelere, doktorlara göndermekteyim. Şu an sağımlarımı ; gebelik dönemleri nedeniyle 20 deveden yapmaktayım. Bir devenin gebelik süresi 1 sene olduğu için sağım yaptığım deve sayısı değişiklik göstermekte. Yaz dönemlerinde turizm sektöründe Kuşadası, Marmaris, Didim ve diğer şehirlerimizde hizmet vermekteyim. Yanı sıra yörük şenlikleri ve gösteri sektörlerinde hizmet vermekteyim.

 

Özellikle sorunlan sorularada buradan yanıt vereyim:

 

Soru: Deve sütü nasıl içilmelidir?

Yanıt: Deve sütü aslen kaynağından içilmesi daha uygundur. Yani çiğ olarak içilir, kesinlikle ısıtılıp pişirilemez.

 

Soru: Deve sütünün fiyatı ne kadar?

Yanıt: Deve sütünü 1 lt şişede. 140 Tl. olarak verkmekteyim.

 

Soru: Deve sütünün nasıl saklıyorum?

Yanıt: Deve sütünü sağımdan hemen sonra şoklayarak dipfirizde saklıyorum.

 

Soru: Deve sütünün şoklanması, değerlerini değiştiriyor mu?

Yanıt: İstanbuldaki doktorumuzun tahlil sonuçlarına göre ani ısıtılmasığı sürece yani çözülme sürecine bırakıldığı sürece herhangi bir sorun oluşmuyor.


Soru: Develerin beslenmesi nasıl yapıyorum?

Yanıt: Deveden faydalı süt almak için normal beslenmesi dışında 8 farklı yem vermekteyim; Yonca, Fiy, Saman, Arpa, Kepek, Küspe, Süt yemi, Mısır Ezmesi ve kış ayalarında kuru deve dikini.

 

Soru: Develer ne kadar süt verir?

Yanıt: Develer inekler gibi bol süt veren hayvanlar değildir. Bir deveden en fazla 1 ila 3 litre arasında süt alınmaktadır.

 

Soru: Devenin gebelik süresi ne kadardır?

Yanıt: Develerin gebelik süresi 12 aydır.

 

Soru: Develer ne kadar süre süt verir?

Yanıt: Normal bir deve en fazla 11 ay süt vermektedir.

 

Soru: Deve sütünden yoğurt, peynir ve tereyağı nasıl yapılır?

Yanıt: Deve sütünden yoğurta yapılabilir ama sadece tereyağı ve peynir zorlukla yapılabilir. Çünkü maya, deve sütünün kesilmesine, toplamasına izin vermez, süt proteinlerini pıhtılaştıramaz. Tereyağı veya deve sütünden yapılan yoğurt, çok zayıf yeşilimsi görüntüye sahiptir. Deve sütü, göreneksel tereyağı yapan metot ile tereyağına yapılamaz. Deve sütü ilk olarak ekşitilirse (75-77 ° F 24-25 ° C'de) ve gerekli olan süt proteinleri  ilave edilirse tereyağı yapılabilir. Fakat çok fazla şey beklemek gerekir.